IV - VII

  W   czwartek  23 czerwca tuż przed zakończeniem roku klasa VI wyjechała pociągiem zwiedzać Warszawę. Mieliśmy okazję  między innymi  spojrzeć na miasto z XXX piętra Pałacu  Kultury i Nauki, przespacerować się  po Łazienkach Królewskich,  po Starym Mieście, Krakowskim Przedmieściu, zobaczyć Pałac Prezydencki, Pomnik Małego Powstańca oraz Grób Nieznanego Żołnierza. Spoglądaliśmy  również na  piękną architekturę kościołów.

 To czego nie udało się obejrzeć teraz zostawiliśmy na następny raz.

 E. Bakalarz

Galeria zdjęć. 

 

Uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą panią E. Bakalarz pożegnali absolwentów naszej szkoły , przygotowując prezentację multimedialną, przypominającą im minione lata, które razem spędzili w murach naszej szkoły. . Były łzy wzruszenia, uśmiechy i wiele radości ze wspólnych przywołanych wspomnień, minionych chwil spędzonych razem od przedszkola do klasy VIII. Na zakończenie były życzenia oraz drobne upominki od klasy VI.

21 czerwca uczniowie klas IV i VI wzięli udział w wycieczce do Archiwum Państwowego w Malborku. W trakcie lekcji w archiwum dowiedzieli się na czym polega praca w Archiwum; jak poprawnie przechowywać dokumenty i pamiątki rodzinne; jakie dokumenty zebrane są w Archiwum; w jaki sposób z nich korzystać; obejrzeli zdjęcia z dawnego Malborka. Ponadto rozwiązywali krzyżówkę, rozszyfrowali  stare dokumenty i układali trudne puzzle. Uczniowie obejrzeli cenne zbiory archiwalne, wyrażając przy tym duże zainteresowanie.

Dodatkową atrakcją był fakt, że siedziba Archiwum Państwowego w Malborku mieści się na terenie Muzeum Zamkowego w Malborku.

Anna Kluk-Śliwa

Ewa Bakalarz

27 maja uczniowie SP w Szymankowie uczestniczyli w 4. Szachowych Otwartych Mistrzostwach Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Malborku.

Klasyfikacja uczestników wg uzyskanych wyników:

Ksawery Firgon, 15 miejsce; 3pkt/7,

Krystian Brzozowski 16 miejsce 3pkt/7

Marcel Gródek 18 miejsce 2,5pkt/7

 

Serdeczne gratulacje dla zawodników, były to pierwsze tego typu zawody dla uczniów. Organizatorom dziękujemy za miłą atmosferę i czekamy na kolejne spotkanie w przyszłym roku.

 

Rezultaty całego turnieju można zobaczyć na stronie chessarbitera.

Kategoria klas IV – VIII:

http://www.chessarbiter.com/.../2022/ti_2846/results.html...

 

Anna Kluk-Śliwa

dzieci podczas gry w szachy

 Galeria zdjęć. 

Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi. Wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki tzw. Pi Day. Od 1988 roku jest to oficjalne święto w San Francisco, uznane zostało  (niewiążącą) uchwałą Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina.

 Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach tego święta – wyjątkowo jednak w dniu 22 marca. Uczniowie klasy II i IV wraz z nauczycielami wzięli udział w lekcji otwartej, w trakcie której wykonali eksperyment związany z wyznaczeniem wartości liczby Pi. Uczniowie mierzyli długości okręgów oraz ich średnice, by następnie uzyskać przybliżenie liczby Pi. Udało się  otrzymać całkiem zadowalające wyniki ( w tym 3,14).

Uczniowie klas IV – VIII poznali ciekawostki związane z liczbą Pi, wymieniali potrawy  zawierające sylabę „pi” w swojej nazwie. Zapamiętywali cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby pi – poszło całkiem nieźle!

Uczniowie klasy VIII poznali wzory pozwalające obliczyć długość okręgu  i pole koła.

W ramach zajęć z informatyki, wykorzystaliśmy drukarkę 3D do wydrukowania zakładki  do książki zawierającej rozwinięcie dziesiętne liczby pi

Pozostaje czekać na święto w przyszłym roku szkolnym.

 

Anna Kluk-Śliwa

Galeria zdjęć.