W związku z zaistniałą sytuacją pragnę przekazać Państwu kilka porad, które mogą pomóc w codziennych relacjach z Waszymi dziećmi.

Starajmy się rozmawiać z dziećmi na temat epidemii, nawiązując do  zaleceń przekazywanych w mediach, w sposób nie wzbudzający paniki. Informujmy o zachowaniu podstawowych zasad higieny i wymagajmy ich od dzieci.

Może jest to czas na nawiązanie lepszych i bliższych relacji. Spokojna rozmowa z dzieckiem, wysłuchanie, nie ocenianie, pozwoli na ocieplenie relacji. Starajmy się zrozumieć powód nie zawsze właściwego zachowania dziecka. Rozmawiajmy o relacjach dzieci z rówieśnikami. Mówmy otwarcie co czujemy, z jakimi problemami musimy się borykać w codziennym życiu.

Zachęcajmy dzieci do większej aktywności w domowych obowiązkach. Uwrażliwiajmy na własne zmęczenie, odpowiedzialność za całą rodzinę i obowiązki z tym związane. Rozmawiajmy o tym z dziećmi. One nie zawsze potrafią to odczytać z naszego zachowania, podenerwowania.

Starajmy się wygospodarować chociaż chwilę czasu na zabawę, uśmiech oraz na własny odpoczynek i relaks.

 

Kolejny tydzień mija nam na nauce oraz pracy za pomocą nowych technologii. Uczniowie wraz we współpracy ze swoimi nauczycielami realizują treści edukacyjne poprzez ujednoliconą aplikację Microsoft Teams . W chwili obecnej cieszymy się, że współczesny świat daje nam możliwość kontynuowania nauki w formie zdalnej. Jednakże, dla wielu z nas zapewne równolegle z dobrobytem płynącym z tych możliwości może pojawić się troska o bezpieczeństwo naszych dzieci w świecie wirtualnym. Czas pandemii, który spędzamy w domach jest dużym wyzwaniem. Uczniowie uczą się w intrenecie, ale spędzają tam również sporo czasu, który jest dla nich formą relaksu. W związku z tym, przesyłam Państwu broszurę informacyjną, dedykowaną rodzicom, którzy potrzebują i chcieliby poszerzyć swoją świadomość, w jaki sposób uchronić swoje dziecko przed pułapkami, na które może natrafić młody człowiek podczas korzystania z sieci. Pamiętajcie Państwo, że Internet nie jest ani dobry ani zły. On po prostu jest i będzie. To, czy będziemy w nim bezpieczni, zależy tylko i wyłącznie od naszego rozsądnego podejścia. Wraz z rozsądkiem idzie w parze wiedza i świadomość posługiwania się nowym medium, zatem zachęcam Państwa do przeczytania informacji, które Państwu przesyłam, w formie linku. 

https://www.saferinternet.pl/pliki/publikacje/kompendium2019.pdf 

 

 Pozdrawiam

pedagog szkolny

 

 

Template by JoomlaShine