logo Erasmus

W ramach niemieckojęzycznego projektu „Bożonarodzeniowe tradycje i obyczaje w Unii Europejskiej” obchody zaczęliśmy od dnia Św. Marcina (der Martinstag), patrona między innymi dzieci i podróżników. Podczas lekcji j. niemieckiego poznaliśmy historię Biskupa z Tours. Uczniowie zaśpiewali piosenkę  „Laterne, Laterne, Sonne, Mond und Sterne”. Zorganizowany został również konkurs na najpiękniejszy lampion.

Szóstego grudnia odwiedził nas Św. Mikołaj, który przyniósł wór prezentów w postaci gier i zabaw. Uczniowie klasy V wykonali rysunki z podobizną Św. Mikołaja oraz poznali słownictwo takie jak: Nikolaus, Stiefel, Geschenk, Bart, Mantel, Süßigkeiten, Socken, Kamin, Kekse, Milch.

Uczniowie klasy V, VII i VIII poznali obyczaje bożonarodzeniowe nie tylko polskie, ale również krajów niemieckojęzycznych. By poznać je bliżej wybraliśmy się w podróż do Niemiec, Szwajcarii, Austrii i Luxemburga. Z ciekawości sprawdziliśmy również, jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w  Grecji i na Malcie. Wysłuchaliśmy najpiękniejszej kolędy ”Stille Nacht” oraz poznaliśmy historię jej powstania. Odwiedziliśmy najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Niemczech i Austrii. Uczennice klasy VII przygotowały krzyżówki w języku niemieckim. Wykorzystując narzędzia TIK uczniowie klasy VII rozwiązywali zadania przygotowane na stronie Wordwall.

Uczniowie klasy V zaśpiewali wspólnie piosenkę „Kling Glöckchen”.

Kling, Glöckchen, Klingelingeling
Kling, Glöckchen Kling
Laßt mich ein ihr Kinder
S'ist so kalt der Winter
Öffnet mir die Türen
Lasst mich nicht erfrieren

Kling, Glöckchen, Klingelingeling
Kling, Glöckchen Kling…