Pedagog
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Malborku informuje, iż w ramach realizacji zadań własnych i zleconych powiatu z zakresu pomocy społecznej i przeciwdziałania przemocy w rodzinie - „Profilaktyka i edukacja społeczna”, realizowane będzie szkolenie w formie warsztatów psychoedukacyjnych dla dorosłych dotyczące wpływu Internetu i Social mediów na dzieci i młodzież pt. „Złapmy zdrową relację — odnajdźmy się w sieci”.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szymankowie serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych rodziców na warsztaty w dn. 25.092023r. o godz. 15.00. Miejsce spotkania w budynku szkolnym.
Coraz to młodsze dzieci wkraczają w świat Social mediów i szerokiej oferty Internetu, często robiąc to na własną rękę. Przebywają permanentnie on-line, chłonąc treści, relacjonując czynności dnia codziennego na portalach społecznościowych.
Obecne pokolenie szczególnie wyróżnia fakt, że Internet jest dla nich w zasadzie środowiskiem naturalnym, a technologia – głównym źródłem poszerzania wiedzy i autorytetem. Badania pokazują, iż pod wpływem Internetu zmianom uległ nie tylko język, jakim posługują się nasze dzieci, ale także możliwości skupienia uwagi czy umiejętność wyrażania i rozpoznawania emocji.
Dzięki tym warsztatom będzie można zrozumieć jak ważna jest między innymi higiena cyfrowa, o co chodzi z młodzieżowymi słowami roku typu „mrozi”, „zodiakara”, bądź o co chodzi dzieciom, które stwierdzają, że ich wymarzonym zawodem jest zostanie „influencerem”, „zbicie fejmu i hajsu” lub zakup PPV na walki youtuberów na ringu.
Wspólnie będzie można rozpoznać zjawiska, które mają silnie negatywny wpływ na rozwój tożsamości i wartości naszych dzieci.
Niestety problemy takie jak PRZEMOC I UZALEŻNIENIA są codziennością także w świecie wirtualnym. Nie jesteśmy w stanie powstrzymać Internetowej rewolucji. Najważniejsze zatem co możemy zrobić, to nauczyć się stawiać zdrowe granice funkcjonowania w tej równoległej rzeczywistości.
Brak świadomości pośród dorosłych dot. zagrożeń, jakie czekają w sieci sprawia, że dziecko jest na nie bardzo podatne. W przypadku takich zjawisk, jak cyberprzemoc czy uzależnienie od Internetu najważniejsza jest profilaktyka. Dzięki fachowej wiedzy, ustanowieniu zasad i nauce odpowiednich umiejętności, młodzież jest w stanie rozpoznać zagrożenie i odpowiednio na nie zareagować. Bądźmy razem w sieci, nie zostawiajmy naszych dzieci samych z morzem treści, którymi zalewają nas niebieskie ekrany.
Czas trwania szkolenia: 1,5 - 2 h.
PONIEDZIAŁEK 930 - 1330, 1415 - 1535
ŚRODA 930 - 1330, 1505 - 1535
PIĄTEK 930 - 1150, 1325 - 1415
Informacje na temat zajęć "Wychowanie do życia w rodzinie"
Wychowanie do życia w rodzinie w kl. IV – VIII - wyświetl artykuł
Czas pandemii oraz konfliktu zbrojnego w Ukrainie w znacznym stopniu wpłynął na zdrowie psychiczne nas wszystkich, a w szczególności dzieci i młodzieży. Coraz więcej osób wymaga specjalistycznej opieki, do której dostęp często jest utrudniony. Z pewnością nauczyciele powinni mieć informacje dotyczące różnych form wsparcia ucznia (i jego rodziny).
Trwa reforma opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Nowy jej model zakłada stworzenie systemu opartego na trzech tzw. poziomach referencyjności:
- ośrodkach środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży,
- środowiskowych centrach zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży,
- ośrodkach wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej.
Wczesna reakcja na pojawiające się problemy w obszarze zdrowia psychicznego oraz wdrożenie odpowiednich działań terapeutycznych pomagają przeciwdziałać pogorszeniu się stanu zdrowia pacjenta i uniknąć hospitalizacji na stacjonarnym oddziale psychiatrycznym. Przeciwdziałają też stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, dają szansę na osiąganie efektów terapeutycznych. W tym kontekście bardzo istotna jest (szeroko i łatwo dostępna) wiedza o różnych formach wsparcia możliwych do uzyskania w obszarze zdrowia psychicznego.
Na zlecenie Samorządu Województwa Pomorskiego na stronie internetowej (platformie edukacyjno-informacyjno-koordynującej Lepsza Przyszłość) znajdują się treści merytoryczne dotyczące dobrostanu psychicznego; funkcjonuje również czat, za którego pośrednictwem można porozmawiać z psychologiem. Ponadto w ramach tej platformy utworzono bazę danych o miejscach wsparcia, skierowaną zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Znajduje się ona pod adresem: pomorskiedlaciebie.pl.
Wykaz miejsc udzielania świadczeń na Pomorzu: ZOBACZ
Strona 1 z 21