Udział w Bałtyckim Festiwalu Nauki w Gdańsku

24 maja 2018 r. uczniowie klasy siódmej wraz z opiekunami p. Ewą Bakalarz oraz p. Anną Ścibek mieli możliwość uczestniczenia w Bałtyckim Festiwalu Nauki organizowanym corocznie przez Politechnikę Gdańską. Była to okazja do spędzenia kilku godzin w bardzo ciekawy i pouczający sposób.

Uczniowie wzięli udział m.in. w pokazie „Pasjonujący świat optoelektroniki” oraz optoelektronicznym konkursie strzeleckim zorganizowanym na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

Wiele wrażeń dostarczył piknik naukowy „Zmierz się z Geodezją”, który w ciekawy sposób pokazał pracę geodety. Uczniowie mogli poznać sprzęt przez nich wykorzystywany i zobaczyć jego nietypowe zastosowanie.

Wydział Chemiczny PG zaproponował udział w pokazie „Czy sztuczny nos może rozpoznać zapach?”. Zademonstrowano pomiary rozróżniania kilku podstawowych zapachów za pomocą elektronicznego nosa i skonfrontowano z odczuciami zapachowymi samych uczniów.

Bardzo ciekawe okazały się pokazy z chemii m.in. – „Jak inżynier może pomóc Kopciuszkowi?”, „Hydrożele”, „Apteczka w twojej kuchni”.

Pasjonujące okazały się też pokazy doświadczalne z fizyki na Dziedzińcu Heweliusza. Uczniowie mogli obejrzeć nietypowe doświadczenia przygotowane przez studentów Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.

Ta niezapomniana wycieczka na pewno spopularyzowała nauki techniczne i przyniosła uczestnikom niepowtarzalne wrażenia.

Serdecznie dziękujemy sponsorowi – Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi „Nasze Szymankowo i Okolice” w Szymankowie.

Galeria zdjęć. 

 

zebranie rodziców przyszłorocznych przedszkolaków

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szymankowie informuje o zebraniu rodziców (opiekunów)

przyszłego oddziału przedszkolnego,

które odbędzie się w dniu 11.06.2018r. (poniedziałek) o godz. 14:00

w budynku szkoły przy ul. Bohaterów Września 1939 r. nr 14. 

Program historyczny „Ku niepodległej”

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, mieliśmy możliwość obejrzeć specjalny program upamiętniający 123 lata walki o wolność Narodu Polskiego.

Dnia 15 maja 2018 roku grupa artystyczna „Rekonstrukto” zaprezentowała wesołą lekcję historii, podczas której mieliśmy okazję zapoznać się z dążeniami niepodległościowymi: wysłuchaliśmy informacji o powstaniach narodowych, została nam przedstawiona sytuacja pod zaborami, dowiedzieliśmy się, jaką rolę odegrał marszałek Józef Piłsudski oraz legiony polskie.

Ponadto zobaczyliśmy stroje z tamtej epoki, między innymi szwoleżer, powstaniec, kosynier, oficer I brygady Legionów Polskich. W swoich rękach trzymaliśmy repliki broni używanej przez powstańców i w I wojnie światowej. To była naprawdę ciekawa lekcja historii.

Galeria zdjęć. 

zebranie z rodzicami maj 2018r.

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Edyty Czoskówny w Szymankowie

zaprasza  rodziców (opiekunów prawnych)

na zebrania w dniu 22.05.2018r. (wtorek)

o godz. 1600 kl. OP - IV

o godz. 1645 kl. V – VII

Szkolny dzień bezpieczeństwa cyfrowego w szkole (SDBC)

W ramach projektu cyfrowobezpieczni.pl w naszej szkole w dniu 10 maja br odbyły się warsztaty nt. bezpieczeństwa cyfrowego w sieci. Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej i potrwa do końca roku kalendarzowego. Celem projektu jest wspieranie organów prowadzących szkołę w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki. Jest również odpowiedzią na problemy związane z coraz silniejszą obecnością technologii cyfrowych w życiu uczniów.

SDBC rozpoczął się od spotkania ogólnego z udziałem klas II-VII. Trwające 30 minut spotkanie informacyjne z edukatorem cyberbezpieczeństwa miało na celu zaznajomić uczniów z najczęściej spotykanymi zagrożeniami w sieci. Pojawiły się na nim także odpowiedzi jak postępować i gdzie szukać pomocy, gdy takowe wystąpią.

Spotkanie ogólne na którym uczniowie odpowiadali i sami zadawali pytania Pani Edukator


Następnie uczniowie pracowali w 3 grupach warsztatowych nt: Bezpieczeństwa w kontakcie z innymi , klasa II

 

Zajęcia klasy II nt. Bezpieczeństwa w kontakcie z innymi

W klasa IV-V i VI-VII tematem warsztatów było: Bezpieczeństwo własnego wizerunku.Warsztaty klasach IV-VII nt. bezpieczeństwa własnego wizerunku w mediach społecznościowychWięcej zdjęć z wydarzenia w linku: SDBC SP Szymankowo 

Zachowaj Trzeźwy Umysł

Już od kilku lat nasza szkoła realizuje zadania wynikające z przystąpienia do kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł.

Kampania ta łączy profilaktykę z edukacją i zabawą.

W 2018 roku działania profilaktyczne są organizowane pod mottem: AUTOPORTRET! Zadziwiam siebie, gdy siebie poznaję - czyli o budowaniu poczucia własnej wartości!

 

http://www.trzezwyumysl.pl/

Święto szkoły i turniej szkół

Dnia 25 kwietnia 2018r. obchodziliśmy święto naszej szkoły. 84 lata temu w Szymankowie powstała pierwsza polska szkoła, a 33 lata temu szkole nadano imię Edyty Czoskówny.

Celebrowanie tego dnia rozpoczęliśmy mszą świętą. Następnie zaproszeni goście, uczniowie, nauczyciele i rodzice przeszli pod tablicę pamiątkową na budynku przedwojennej szkoły, gdzie chwilą ciszy uczcili pamięć wszystkich ludzi związanych z tą instytucją.

            Główna uroczystość odbyła się w hali sportowej. Dyrektor szkoły p. Grażyna Jażdżewska powitała zaproszonych gości, wśród których znaleźli się Wójt Gminy Lichnowy p. Jan Michalski, Radny Gminy Lichnowy p. Dariusz Wereszko, Przewodnicząca Rady Gminy Miłoradz p. Dominika Wróbel, dyrektor Zespołu Szkół i Przedszkola w Miłoradzu p. Wojciech Barnat, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kończewiczach p. Sławomir Zirra, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Lisewie Malborskim p. Mariola Kosowska, wieloletnia dyrektor szkoły p. Danuta Gałat, harcerki – seniorki Hufca „Jaszczurkowcy”.

            Następnie uczniowie przybliżyli zgromadzonym postać patronki szkoły – Edyty Czoskówny.

            Tegoroczne święto szkoły przybrało niespotykaną dotąd formę – połączone było z Międzygminnym Turniejem Szkół pod patronatem Wójta Gminy Lichnowy.

Uczniowie ze szkół w Miłoradzu, Kończewicach, Lisewie, Lichnowach i Szymankowie mieli możliwość wzięcia udziału w zabawach sportowych i wiedzowych.

Na podium znaleźli się uczniowie ze szkół w Szymankowie, Miłoradzu i Kończewicach.

             Wszyscy bawili się doskonale.

Galeria zdjęć.